0723341791
 

עכשיו בעיסויכאן- הטבות מיוחדות! אל תמתינו. השאירו פרטיכם בטופס , או התקשרו: 0723341791

לקריאת המלצות

ליצירת קשר עמנו, מלא/י את הטופס הבא:

*
*
*
*

נורית איינהורן - כאבי שכמות וחגורת הכתפיים

נורית איינהורן - כאבי שכמות וחגורת הכתפיים

כאבי שכמות וחגורת הכתפיים
כאבים בין השכמות היא אחת התלונות הנפוצות ביותר הקשורה לגב עליון והם יכולים להיגרם מסיבות רבות:
• מתח– מתח ועומס נפשי לאורך זמן גורמים לכיווצי שרירים ולמתח רב בשרירי הגב העליון והכתפיים.
• אורח חיים יושבני יחד עם עבודה המצריכה פעולות שחוזרות על עצמן. כיום עבודות רבות מצריכות ישיבה ממושכת מול מחשב- אנשים רבים יושבים בצורה לא נכונה, לא מקפידים על ארגונומיה ומשתמשים במקלדת ובעכבר בתנועות מונוטוניות. פעולות אלה גורמות להיווצרות עומס עצום על מערכת השרירים והשלד. בנוסף, רבים מהעובדים בעבודות אלה שרויים בסטרס שכרוך בעבודה לאורך שעות ארוכות, דבר שכפי שצוין לעיל, מחמיר את המתח השרירי.
• יציבה לקויה– בין אם בעקבות סיבות מבניות– סקוליוזיס, קיפוזיס, קשת גדולה מדי בצוואר (היפר לורדוזיס צווארי), רגל אחת קצרה מדי, פלטפוס או בעקבות הרגלים לקויים- הרמת כתפיים לכיוון האוזניים (אופייני לאנשים במצבי סטרס). אם לאדם יש נטייה להרים את הסנטר כלפי מעלה (אקסטנציה של הצוואר), הדבר מחמיר את העומס על שריר הטרפז ומובל לכאבים בין השכמות. בעיקר אם התנועה מלווה בדחיפת החזה קדימה, מה שמוביל לכיווץ השרירים בין השכמות, ולאורך זמן, להיווצרותם של טריגר פוינטס (טריגר פוינט היא נקודה בשריר המורגשת כגוש קטן של רקמה אשר לחיצה עליה תפיק כאב עז. נקודה כזאת נוצרת מכיווץ מתמיד של אזור קטן בשריר.) ולעייפות, חולשה וכאבים באזור.
• פתולוגיות של עמוד השדרה - בלט דיסק, פריצת דיסק או ספונדילוליסטזיס עלולים לגרום לכאבים המוקרנים את הגב העליון או אל הכתפיים, עקב לחץ על עצב ספינלי היוצא מחוליות הצוואר או מחוליות גב עליון.
• אופי השינה – שינה על מזרן לא מתאים, שינה עם מאוורר או שינה על הבטן כאשר הצוואר נוטה לצד אחד עלולים לגרום לכאבי גב עליון.
• חשיפה למזגנים ושינויי אקלים קיצוניים – מעברים חדים מאקלים חם ולח לחדר קר וממוזג, יגרמו לשינויים בזרימת הדם ולנוקשות שרירית.
• חוסר פעילות גופנית – זרימת דם וחמצן לקויה כתוצאה מחוסר פעילות מביאה לנוקשות שרירית ולכאבי שרירים יחד עם כאבי גב עליון.
טיפול מומלץ לכאבים בין השכמות:
התעמלות מתונה ומתיחות, עיסוי או טווינה, להמרצת הדם באזור ושחרור הנוקשות בשרירים. משככי כאבים ובמקרים של דלקת- כדורים נוגדי דלקת. אם הכאב אינו מוקל, יש לוודא שכאבים אלו אינם תסמין למצב חמור יותר.
דיקור סיני מצמצם את ממדי הדלקת, מרפה את השרירים באזור ומשכך כאבים. כמו כן, דיקור מקל על המתח הנפשי ובכך תורם ישירות להורדת המתח השרירי בכתפיים.
דיקור סיני הוא שיטת רפוי מסורתית בת אלפי שנים בה נעשה שימוש מחטים דקיקות (בעובי כחמישית המילימטר). נקודות הדיקור משמשות כשערים דרכם ניתן להשפיע על הגוף ועל איזונו האנרגטי והפיזי.
אמרה סינית ידועה קובעת כי "כאשר אין זרימה חלקה – יש כאב, וכשיש זרימה חלקה – אין כאב". לפי התפיסה של הרפואה הסינית, משמעות הכאב היא חסימה בזרימת האנרגיה. על מנת להפסיק את הכאב, עלינו לשחרר את החסימה.
הרפואה הסינית מאמינה בכוחו של הגוף לרפא את עצמו והדיקור הוא אמצעי לגרות את הגוף לריפוי עצמי. ריפוי עצמי הוא תהליך – דבר שהוא בוודאי נכון לגבי מצבים כרוניים – ועל כן יש לחזור על הגירוי כדי ללמד את הגוף להפנות "תשומת לב" ומשאבים לאותו אזור.
בשיטה שאני עובדת בה, לרוב לא דוקרים את האזור הכואב, מאחר שהכאב כשלעצמו כבר מספק גירוי לגוף שיטפל באותו אזור. הכאב המתמשך מרמז על כך שגירוי מקומי אינו מספיק להביא לידי ריפוי של האזור. על כן, אנו מתרחקים מהאזור הכואב ומדקרים נקודות שיש להן היכולת להשפיע על האזור הפגוע. בדרך כלל, הדיקור מתבצע באזור שבין כף היד למפרק או בין כף הרגל לברך. בהתאם לצורך, ניתן להוסיף נקודות בקרקפת ובאוזן.
אין תיאוריה אחת שמצליחה להסביר את פעילותן ויעילותן של כל נקודות הדיקור להורדת כאבים. יש מספר תיאוריות שכל אחת מסבירה את יעילותן של חלק מנקודות הדיקור:
• יש נקודות שגורמות לשחרור של אנדורפינים וסרטונין בגוף ובכך מסייעות לשיכוך כאבים;
• יש נקודות שמשפיעות על ציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ומשחררות קורטיזול, ובכך מסייעות להפחתת דלקת, כמו גם לצמצום תגובת הגוף למצבי עקה (סטרס);
• יש נקודות שחוסמות את התשדורת העצבית של הכאב;
• יש נקודות דיקור שהן גם נקודות הפעלה trigger points));
• יש נקודות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית ויש להן יכולת להוריד את קצב הלב ולהרחיב כלי דם. נקודות אלה ידועות כנקודות בעלות השפעה מרגיעה.
במהלך הדיקור המטופל שוכב על מיטה או יושב על כיסא. מומלץ להגיע לטיפול בבגדים נוחים ורפויים, ולהימנע מארוחה כבדה בשעתיים לפני הטיפול. המחטים סטריליות וחד פעמיות והן דקות כשערה. משך הדיקור 45-20 דקות, על פי אופי התלונה.